Eén op de drie werknemers ziet collega met grootste mond het meest verdienen
Onderzoek van Learned toont aan dat ruim 30% van de werkenden vindt dat de luidste collega het meest verdient en 77% de Wet Loontransparantie niet kent.
Lees verderDe genderloonkloof in Nederland blijft hardnekkig bestaan, met mannen die tot 23% meer verdienen dan vrouwen in sectoren als sales, tech en design. Uit internationaal onderzoek blijkt bovendien dat het gebrek aan vrouwen in leidinggevende functies een belangrijke oorzaak blijft.
Mannen verdienen gemiddeld zeventien procent meer dan vrouwen
Amsterdam – In Nederland verdienen mannen gemiddeld zeventien procent meer dan vrouwen in tech, design en sales. In sales en marketing loopt het verschil zelfs op tot 23 procent. Dit blijkt uit de tweede editie van het State of Global Compensation rapport van Deel, het alles-in-één payroll- en HR-platform. Het rapport is gebaseerd op meer dan 1 miljoen door Deel beheerde contracten in meer dan 150 landen, een forse uitbreiding ten opzichte van de 300.000 contracten vorig jaar.
De loonkloof is in elke onderzochte sector zichtbaar, maar varieert sterk. Afhankelijk van de sector verdienen mannen tussen de zeven en 23 procent meer. In engineering- en datarollen bedraagt het mediane salaris voor vrouwen $88.000 (€76.174) tegenover $107.000 (€92.620) voor mannen; 22 procent meer.
Ook in product- en designfuncties verdienen vrouwen minder. Zij verdienen gemiddeld $88.000 (€76.174), terwijl mannen met een bedrag van $94.000 (€81.367) zeven procent meer ontvangen. Het grootste verschil is te zien in sales en marketing, waar vrouwen $70.000 (€60.593) verdienen tegenover $86.000 (€74.442) voor mannen. Een kloof van 23 procent.
Ook buiten Nederland blijven de loonkloven het grootst in tech- en productrollen. Het gebrek aan vrouwelijke vertegenwoordiging in leiderschapsposities blijft de grootste uitdaging in deze sectoren.
Hoewel de genderloonkloof blijft bestaan, liggen de Nederlandse salarissen wel op een vergelijkbaar niveau met vorig jaar en andere Europese landen. De Nederlandse markt blijft concurrerend met een mediaan jaarinkomen van $100.000 (€87.427) voor engineering- en datarollen, vergelijkbaar met vorig jaar. Duitsland noteert $101.000 (€87.427), het Verenigd Koninkrijk $117.000 (€101.276) en de Verenigde Staten $150.000 (€129.841).
Voor product- en designrollen bedraagt het mediane salaris in Nederland $90.000 (€77.905), terwijl professionals in sales en marketing gemiddeld $72.000 (€62.324) verdienen. Opvallend is de forse stijging van voltijdcontracten in Nederland. In engineering-rollen wordt 92 procent van de werknemers fulltime in dienst genomen, waar dit vorig jaar nog 83 procent was.
Een andere uitdaging op de arbeidsmarkt is de schaarste aan AI-talent. Wereldwijd stijgt de compensatie voor AI- en Machine Learning-engineers scherp. Gespecialiseerde rollen in AI, cybersecurity en digitale marketing verdienen 20 tot 25 procent meer dan basiscompensatieniveaus, een trend die ook Nederlandse bedrijven ervaren.
Eline Fruytier, Mid-Market Manager Benelux bij Deel: ‘De genderloonkloof in Nederland blijft hardnekkig. Met deze data willen we bedrijven niet alleen inzicht geven in deze verschillen, maar hen ook helpen deze aan te pakken. Met transparante data kunnen bedrijven hun eigen beloningsstructuren evalueren en concrete stappen zetten naar meer gelijkheid. Met de EU Pay Transparency Directive die in 2026 van kracht wordt, is het voor bedrijven essentieel om nu al te beginnen met het in kaart brengen van hun loonverschillen. In een arbeidsmarkt waar de strijd om talent intensiveert, is eerlijke compensatie niet alleen een morele kwestie, maar ook een strategisch voordeel.’
WORD LID
Met HRcommunity maken we het werkveld iedere dag een stukje beter en mooier. Meld je gratis aan als lid, maak verbinding, haal én breng kennis, maak je eigen ledenprofiel, connect met andere leden en meer.
PUBLICEER
Heb je een uniek en interessant artikel geschreven en denk je dat deze interessant kan zijn voor de leden van HRcommunity? Stuur deze dan in via het formulier en wij gaan er mee aan de slag.