Tags: boeken, projecten, stress

‘Iedereen doet hier maar wat!’

Maak een account aan of log in en lees verder


In veel organisaties zijn projecten een bron van stress. Deadlines schuiven steeds op, budgetten ontploffen en iedereen wijst naar elkaar. Maar projectmanagement hoeft niet ingewikkeld te zijn. No-nonsense projectmanagement van Tim Kieft laat zien hoe het wél werkt.

Steeds meer bedrijven en andere organisaties werken projectmatig. Fabrieken, adviesbureaus, gemeenten: overal krijgen teams de verantwoordelijkheid om ‘even’ een project te doen. Ondernemer Tim Kieft verbaasde zich jarenlang over de manier waarop projecten in organisaties alsmaar mislukken. “Iedereen doet hier maar wat,” hoort hij regelmatig als hij met managers praat.

In de meeste gevallen zou een eenvoudige projectmanagementmethode hebben geholpen, vond Kieft, maar die bestond nog niet. Daarom ontwikkelde hij hem maar zelf. In zijn boek No-nonsense projectmanagement legt Kieft uit hoe iedereen die verantwoordelijk is voor een project grip kan houden met de TARGET-methode. Het is een aanpak die hij als ondernemer in eigen huis ontwikkelde en perfectioneerde tijdens de honderden projecten waarvoor hij verantwoordelijk was. Elk project kan volgens Kieft slagen als je je aan de zes principes van de TARGET-methode houdt:

  • Topmanagementbetrokkenheid – zonder steun van boven is een project gedoemd te mislukken.
  • Analyse vooraf – weet waar je aan begint en vermijd valkuilen.
  • Risico’s prioriteren – pak de grootste potentiële problemen aan voordat ze escaleren.
  • Geplande check-ins – voorkom verrassingen en bespreek regelmatig de voortgang.
  • Expertsessies – luister naar mensen die weten waar ze het over hebben.
  • Taakbewaking – zorg voor helderheid over wie, wat en wanneer.

Mooie praatjes

In de methode staat de betrokkenheid van het topmanagement niet voor niets op één. Volgens Kieft is te weinig betrokkenheid van managers en bestuurders een garantie voor problemen. Kieft:

‘De hoogste bazen moeten achter een project staan en bereid zijn knopen door te hakken als dat nodig is. Helaas zie ik in de helft van alle gevallen dat het topmanagement niet betrokken is. De baas houdt een mooi praatje bij de start van het project, en vervolgens zie je hem niet meer. Leden van een projectteam verliezen hun motivatie en er worden geen beslissingen meer genomen.

Bullshitbingo

In zijn boek benadrukt Kieft dat heel grote projecten niet zonder ingewikkelde projectmethoden kunnen, maar hij waarschuwt dat ze in kleine projecten en in kleinere organisaties meer kwaad dan goed doen. Kieft:

‘Projecten mislukken niet alleen omdat veel projectleiders ongeorganiseerd aan een project beginnen, maar ook omdat ze vaak onnodig ingewikkelde projectmanagementmethoden gebruiken.’

In No-nonsense projectmanagement steekt Kieft zelfs de draak met het verwarrende jargon dat je steeds vaker hoort op de werkvloer. Acceptance criteria? Zeg liever: wanneer zijn we tevreden? Requirements gathering? Zeg liever: wat hebben we nodig? Kieft:

“Ik noem dit de bullshitbingo: daar kun je maar beter niet aan meedoen als je wilt dat iedereen begrijpt waar je mee bezig bent.”

Trots vertelt Kieft dat hij al jarenlang de meeste deadlines haalt en zijn budget nooit overschrijdt dankzij zijn aanpak. En dat kan iedereen, stelt hij nuchter vast. Kieft:

‘Zo moeilijk is het nou ook weer niet, een project uitvoeren. Het begint met gezond verstand: goede afspraken maken en de juiste mensen inzetten. Het falen van de meeste projecten had makkelijk voorkomen kunnen worden.’

No-nonsense projectmanagement – Voor managers en ondernemers die het graag simpel houden is beschikbaar vanaf 27 maart 2025.
ISBN: 9789461266583, paperback, prijs: € 24,50, 208 pagina’s.

Dit artikel is een ingezonden persbericht en valt buiten de verantwoordelijkheid van de redactie.

 

Tags: boeken, projecten, stress
Je moet om een reactie te plaatsen.
Ook Interessante Artikel

Laatste nieuws

Kalender

Blijf op de hoogte


WORD LID

Met HRcommunity maken we het werkveld iedere dag een stukje beter en mooier. Meld je gratis aan als lid, maak verbinding, haal én breng kennis, maak je eigen ledenprofiel, connect met andere leden en meer.

PUBLICEER

Heb je een uniek en interessant artikel geschreven en denk je dat deze interessant kan zijn voor de leden van HRcommunity? Stuur deze dan in via het formulier en wij gaan er mee aan de slag.