Tags: Competentie- en Talentmanagement, Mobiliteit en Talent

Talentmobiliteit van binnenuit: houd je eigen talent in beweging

In dit vijfde deel richten we ons op interne talentmobiliteit: medewerkers binnen de organisatie naar nieuwe rollen of projecten bewegen. Een krachtig middel om skills optimaal te benutten en mensen betrokken te houden. Waarom goede mensen verliezen aan een werkgever buiten, als ze misschien intern door kunnen groeien naar een rol die beter bij hun vaardigheden past?

In de vorige blog bekeken we hoe je nieuwe vaardigheden van buiten aantrekt. Maar minstens zo belangrijk is talent benutten dat je al in huis hebt.

Voor de organisatie heeft interne mobiliteit veel voordelen. Medewerkers die intern een nieuwe kans krijgen, voelen zich gewaardeerd en blijven vaak langer bij het bedrijf. Dat scheelt wervingskosten en inwerktijd, en behoudt waardevolle kennis binnen de muren. 

Bovendien stimuleer je een cultuur van continu leren: collega’s zien dat ontwikkeling loont, wat iedereen aanspoort om zich te blijven verbeteren. En laten we eerlijk zijn: in tijden van schaarste kun je het je niet permitteren om talent onbenut te laten of te verliezen omdat iemand vastloopt in zijn functie.

Als HR ambities faciliteren

Ook voor medewerkers zelf is het aantrekkelijk. Ze hoeven niet van werkgever te wisselen om toch een carrièresprong te maken of iets nieuws te proberen. Misschien wil een marketeer na een paar jaar wel eens proeven aan productmanagement, of kan een projectleider doorgroeien naar een managementrol. Als HR kun je zulke ambities faciliteren door de weg vrij te maken.

Hoe stimuleer je talentmobiliteit binnen de organisatie?

Een cultuur van interne mobiliteit begint bovenaan. Zorg dat het management interne doorstroom actief aanmoedigt. Dat betekent bijvoorbeeld dat leidinggevenden het niet zien als “verlies” als een teamlid naar een andere afdeling gaat, maar als een compliment (jij hebt iemand zo ontwikkeld dat hij/zij klaar is voor een volgende stap!). Beloon managers voor het leveren van talent aan andere onderdelen van de organisatie, in plaats van alleen te sturen op behoud binnen het eigen team.

Creëer daarnaast transparantie in interne kansen. Communiceer interne vacatures of projectkansen net zo actief als externe vacatures. Sommige organisaties richten een intern ‘vacaturebord’ in of gebruiken een talent marketplace platform. Medewerkers kunnen daarop reageren of zich aanmelden voor interne projecten naast hun huidige baan. Zo’n platform kan zelfs gebruikmaken van slimme matching-technologie die medewerkers tipt: ‘Hey Samira, deze nieuwe rol in Team X sluit aan bij jouw skills en ambities!’.

Ook zonder fancy software kun je veel doen: organiseer interne netwerk-events of job craft days waarbij teams hun werk presenteren en collega’s uitnodigen om eens een dag mee te lopen of mee te denken. Stimuleer jobrotatie, bijvoorbeeld iemand van Customer Service die een maand stage loopt bij Marketing. Dit breekt silo’s af en vergroot begrip én vaardigheden over en weer.

Tot slot: investeer in learning & development gericht op interne carrièrepaden. Bied loopbaangesprekken aan waarin medewerkers hun groeiwensen kunnen uitspreken. Leg mogelijke loopbaanpaden bloot: welke horizontale stap of verticale stap is mogelijk vanaf hun huidige functie? Als mensen een perspectief zien binnen de eigen organisatie, zijn ze minder geneigd om elders te gaan kijken.

Talentmobiliteit is een win-win-win

Interne talentmobiliteit is eigenlijk een win-win-win: medewerkers groeien, de organisatie benut talent maximaal, en klanten profiteren van gemotiveerde, deskundige medewerkers. Het vergt soms een cultuurverandering. Weg van ‘mijn afdeling eerst’ naar ‘het beste voor de medewerker en organisatie als geheel’, maar de resultaten zijn het waard. Hoe is dit binnen jouw organisatie geregeld? Staat de deur open voor medewerkers om nieuwe stappen intern te zetten?

In de volgende blog gaan we weer buiten de organisatiegrenzen kijken. We onderzoeken hoe samenwerking in een breder ecosysteem, met andere bedrijven, regio’s of communities, kan helpen om talent en skills te delen en aan te trekken.

 



Tags: Competentie- en Talentmanagement, Mobiliteit en Talent
Bekijk de pagina van 8Vance
Je moet om een reactie te plaatsen.
Ook Interessante Artikel

Laatste nieuws

Kalender

Blijf op de hoogte


WORD LID

Met HRcommunity maken we het werkveld iedere dag een stukje beter en mooier. Meld je gratis aan als lid, maak verbinding, haal én breng kennis, maak je eigen ledenprofiel, connect met andere leden en meer.

PUBLICEER

Heb je een uniek en interessant artikel geschreven en denk je dat deze interessant kan zijn voor de leden van HRcommunity? Stuur deze dan in via het formulier en wij gaan er mee aan de slag.