Actief inzetten op duurzame inzetbaarheid
De MDIEU-subsidie is beëindigd, maar organisaties hebben nog steeds mogelijkheden om te investeren in duurzame inzetbaarheid. Door bestaande regelingen slim te benutten en vooruit te kijken naar nieuwe kansen, blijven ontwikkeling en vitaliteit op de agenda.
De MDIEU-regeling heeft de afgelopen jaren veel organisaties geholpen bij het versterken van duurzame inzetbaarheid en het mogelijk maken van vervroegde uittreding bij zwaar werk. Inmiddels is de regeling gesloten en is er nog geen concrete opvolger bekend. Dat betekent echter niet dat er niets meer kan. Integendeel: juist nu is het verstandig om vooruit te kijken. Er zijn nog steeds regelingen, ontwikkelingen en interne mogelijkheden waarmee organisaties kunnen blijven investeren in duurzame inzetbaarheid.
MDIEU in het kort
MDIEU staat voor Maatwerkregeling Duurzame Inzetbaarheid en Eerder Uittreden. De regeling was bedoeld om sectoren en samenwerkingsverbanden te ondersteunen bij het bevorderen van duurzame inzetbaarheid en het mogelijk maken van eerder uittreden via de RVU-drempelvrijstelling voor medewerkers met zwaar werk.
De regeling maakte onderdeel uit van het pensioenakkoord uit 2019. Het doel was om te voorkomen dat medewerkers uitvallen door langdurige fysieke of mentale belasting en om hen, waar nodig, de mogelijkheid te geven om eerder te stoppen met werken zonder dat dit financieel onhaalbaar werd.
Veel organisaties hebben met MDIEU-projecten opgezet rond vitaliteit, scholing, loopbaanontwikkeling, preventie en strategische personeelsplanning. In veel sectoren is daardoor ook meer aandacht gekomen voor het tijdig herkennen van zwaar werk en het zoeken naar oplossingen voordat uitval ontstaat. De regeling heeft dus niet alleen financiële steun geboden, maar ook geholpen om duurzame inzetbaarheid structureel hoger op de agenda te krijgen.
Hoe zit dit nu?
Op dit moment is er nog geen directe opvolger van MDIEU. In het akkoord Gezond naar het pensioen is wel een beleidsagenda duurzame inzetbaarheid opgenomen, waarin de resterende MDIEU-middelen een plek krijgen. Hoe deze agenda er precies uit gaat zien, wordt nog uitgewerkt.
Wel is duidelijk dat duurzame inzetbaarheid de komende jaren een belangrijk thema blijft binnen het arbeidsmarktbeleid. Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid werkt samen met werkgeversorganisaties en vakbonden aan een nieuwe agenda. Daarbij ligt de nadruk op het voorkomen van zwaar werk, het aanpassen van functies waar dat mogelijk is en het tijdig begeleiden van medewerkers naar minder belastend werk als aanpassing niet lukt.
Voor werkgevers betekent dit vooral dat afwachten niet verstandig is. Organisaties die nu al beleid ontwikkelen en projecten voorbereiden, kunnen straks sneller schakelen wanneer nieuwe regelingen beschikbaar komen.
Bestaande regelingen die nu al kansen bieden
Hoewel MDIEU is gesloten, zijn er nog verschillende regelingen die kunnen helpen om duurzame inzetbaarheid verder te versterken.
De verlenging van de RVU-drempelvrijstelling per 1 januari 2026 biedt bijvoorbeeld ruimte om medewerkers met zwaar werk fiscaal vriendelijk eerder te laten uittreden. Voor organisaties die hiermee te maken hebben, blijft dit een belangrijk instrument binnen een breder beleid rondom duurzame inzetbaarheid en leeftijdsbewust personeelsbeleid.
Voor instellingen in de medisch-specialistische zorg kan de regeling SO-MSZ interessant zijn. Binnen deze regeling is het vergroten van duurzame inzetbaarheid één van de thema’s. De doelgroep is wel beperkter dan bij MDIEU, omdat de regeling alleen geldt voor instellingen met een AGB-code die begint met 06, 18, 19, 20 of 22.
Ook de no-riskpolis kan indirect ruimte bieden. Werkgevers lopen bij medewerkers die onder deze regeling vallen minder financieel risico bij ziekte. De besparing die dat oplevert, kan gebruikt worden voor preventieve maatregelen, begeleiding of scholing.
Op het gebied van scholing blijven de SLIM-regeling en de regeling Praktijkleren in de derde leerweg relevant. Deze subsidies maken het mogelijk om medewerkers bij- of om te scholen, bijvoorbeeld richting minder belastend werk. Daarmee sluiten ze goed aan bij het idee dat duurzame inzetbaarheid niet alleen over gezondheid gaat, maar ook over ontwikkeling en mobiliteit.
Vooruitkijken loont
Naast bestaande regelingen is het verstandig om vooruit te kijken naar wat er aankomt. Voor 2027 en 2028 worden middelen verwacht voor arbeidsbesparende technologie en toepassingen van AI in de zorg en andere sectoren. Denk bijvoorbeeld aan systemen die administratieve lasten verminderen, roosters slimmer maken of fysieke belasting verlagen.
Organisaties die nu al nadenken over mogelijke projecten en investeringen, hebben straks een voorsprong wanneer nieuwe subsidieregelingen worden opengesteld. In de praktijk blijkt vaak dat subsidies worden toegekend aan plannen die goed voorbereid zijn. Wie op tijd begint, vergroot dus de kans om daadwerkelijk gebruik te kunnen maken van nieuwe mogelijkheden.
Tegelijkertijd zien we dat steeds meer organisaties duurzame inzetbaarheid niet meer alleen laten afhangen van subsidies. Preventie, vitaliteit en loopbaanontwikkeling worden vaker een vast onderdeel van het HR-beleid. Door maatregelen te onderbouwen met een businesscase en inzichtelijk te maken wat ze opleveren in minder verzuim, hogere inzetbaarheid en lagere uitstroom, ontstaat er ook zonder subsidie ruimte om te investeren.
Wat betekent dit voor jouw organisatie?
Hoewel er op dit moment geen directe opvolger van MDIEU is, blijft duurzame inzetbaarheid volop in beweging. Werkgevers die nu al aandacht besteden aan zwaar werk, scholing, technologische ondersteuning en preventie, bouwen aan een organisatie die ook op langere termijn gezond en wendbaar blijft.
Juist daarom is dit een goed moment om te kijken welke mogelijkheden er zijn en welke keuzes passen bij jouw organisatie. Door tijdig alternatieve regelingen te verkennen, toekomstige subsidies in beeld te brengen en intern te investeren waar dat kan, hoeft het stoppen van MDIEU geen pas op de plaats te betekenen.
Wil je weten welke regelingen, subsidiemogelijkheden of voorbereidingen het beste aansluiten bij jouw organisatie, dan kan het helpen om daar tijdig over te sparren. OAZ ondersteunt organisaties bij het ontwikkelen van een passende aanpak voor duurzame inzetbaarheid en denkt mee over de beste route, met of zonder subsidie. Neem contact op om de mogelijkheden te bespreken via [email protected] of bel direct 088 5600 700.
Je moet ingelogd zijn om een reactie te plaatsen.
Ook Interessante Artikel
Bore-out … en dan?
Je kunt een volle agenda hebben en toch onderprikkeld raken op je werk. Ontdek hoe bore-out ontstaat, welke signalen je kunt herkennen en wat kan helpen om weer uitdaging, energie…
Lees verderHR als hoeder van de menselijke maat – hoe HR kan bijdragen aan een gezonde organisatie
Organisaties presteren beter wanneer mensen zich gezien, gehoord en gewaardeerd voelen. De compassietheorie van Paul Gilbert biedt HR een praktisch kader om de menselijke maat terug te brengen en zo…
Lees verderTalent ontwikkelen met impact: vrijwilligerswerk als competentieontwikkeling (behoud)
Organisaties investeren veel in leren, terwijl de meeste ontwikkeling plaatsvindt in de praktijk. Vrijwilligerswerk biedt juist die leerervaring buiten de werkcontext.
Lees verderNaar alle Artikel
Blijf op de hoogte
Laatste nieuws
Vacatures
Kalender
Downloads
Kennis
WORD LID
Met HRcommunity maken we het werkveld iedere dag een stukje beter en mooier. Meld je gratis aan als lid, maak verbinding, haal én breng kennis, maak je eigen ledenprofiel, connect met andere leden en meer.
PUBLICEER
Heb je een uniek en interessant artikel geschreven en denk je dat deze interessant kan zijn voor de leden van HRcommunity? Stuur deze dan in via het formulier en wij gaan er mee aan de slag.

